Skip to main content

Якість повітря в школі: чи варто турбуватися?

Чисте повітря — це важливо

якість повітря в школі

За останні кілька місяців у пресі з'явилося багато тривожних повідомлень про якість повітря в наших школах. Зростає гнів серед батьків, які вважають, що так далі тривати не може. Але чи справді ситуація настільки серйозна, як деякі стверджують? І як ви можете й надалі відправляти свою дитину до школи, не піддаючи його (її) впливу токсичних газів?

Нездорове повітря у двох школах із трьох

У березні цього року організація «Грінпіс» опублікувала результати дослідження, проведеного в 222 школах Бельгії у співпраці з партнерами, зокрема «Лігою сімей». З середини листопада до середини грудня 2017 року організація вимірювала концентрацію діоксиду азоту (NO2) за допомогою пасивних пробовідбірників. Цей газ, що виділяється, головним чином, дизельними автомобілями, є дуже небезпечним для здоров'я. Завелика кількість діоксиду азоту в повітрі підвищує ризик розвитку астми, алергії й діабету, особливо у дітей. Крім того, цей газ шкідливо впливає на когнітивний розвиток.

Внаслідок цих заходів з'ясувалося, що дві школи з трьох стикаються з проблемою посередньої або поганої якості повітря. Ці результати ґрунтуються на пороговому значенні 20 мкг/м3 для повітря прийнятної якості. У п'яти школах концентрація навіть перевищувала граничне для Європи значення в 40 мкг/м3.

Винуваті автомобільні затори

За даними BuroBlauw, голландської агенції, що провела розслідування за дорученням «Грінпіс», автомобільний рух є головним винуватцем забруднення повітря в школах. Наприклад, загальна якість повітря в міських школах гірша, ніж у сільських. При цьому в деяких сільських школах, розташованих на вузьких вулицях, забудованих високими будинками («міських каньйонах»), реєструються вищі показники, ніж у міських школах, але не в «міських каньйонах».

Школи — не єдині місця, де дітям доводиться мати справу із забрудненим повітрям. Спираючись на офіційні дані Фландрії щодо якості повітря, антверпенська ініціативна група StRaten-Generaal проаналізувала ситуацію в школах, а також у дитячих садках, літніх денних таборах і на спортивних майданчиках. Це дослідження — яке також виходить із граничного значення в 20 мкг/м3 — показує, що приблизно третина цих місць піддається впливу повітря низької якості.

Результати цих двох досліджень приголомшують. Концентрація діоксиду азоту висока не лише у великих міських районах, а й у місцях, де можна було б очікувати більш високої якості повітря. Звіт програми Pano на фламандському каналі Éen дозволив Фландрії отримати повне уявлення про цю проблему.

Демонстрації й політичні заходи

У Брюсселі й Фландрії батьки та діти вже кілька разів виходили на вулиці на демонстрації на підтримку покращення якості повітря в школах. Справді, в останній день великодніх канікул понад сорок шкіл брали участь в акціях. Демонстранти перекривали вулиці й висловлювали своє невдоволення, використовуючи респіратори та таблички з гаслами «Я задихаюся» й «Дайте мені трохи повітря». Втомившись від «довгих смердючих заторів» біля шкіл, вони закликали політиків взяти на себе відповідальність.

Міністр навколишнього середовища Фландрії Йоке Шаувліге визнає необхідність вжиття заходів. У щоденній газеті De Morgen вона стверджує, що «дедизелізація» й зони з низьким рівнем викидів є найкращими короткостроковими рішеннями. За словами міністра, дрібномасштабні й місцеві ініціативи також мають велике значення. Проте, ініціативні групи вважають це недостатнім. Вони наголошують на необхідності комплексного підходу й вважають, що слід відмовитися від розміщення чутливих об'єктів, як-от школи, поряд із маршрутами з високою інтенсивністю руху.

Вирішивши врахувати ці вимоги, Антверпен став першим фламандським містом, яке спочатку перевірятиме якість повітря, перш ніж видавати дозволи на будівництво нових шкіл і дитячих садків.

Якість повітря в школі: що я можу зробити?

Зрозуміло, що повітря, яким дихають ваші діти, залежить від розташування школи, яку ви вибрали. Вибір, який, на жаль, найчастіше буде обмежений через довгі списки очікування в місті й невелику кількість шкіл у селах.

Отже що робити? Насамперед, не ускладнюйте проблему, наприклад, намагайтеся не возити своїх дітей до школи. Вимірювання показують, що в дні, коли немає занять (і коли батьки залишають свої автомобілі в гаражі), у повітрі міститься менше NO2.

Але школи також несуть частину відповідальності. Щоб краще виконувати свої обов'язки у цьому зв'язку, вони можуть інвестувати у системи вентиляції та/або екологічні повітряно-повітряні теплові насоси, призначені не тільки для опалення та охолодження, але й для очищення повітря в приміщеннях.

Схожі матеріали

Знайти більше інформації

Потрібна допомога?

Знайти більше інформації

Потрібна допомога?

Знайти більше інформації

Потрібна допомога?

Потрібна допомога?