Skip to main content

Яким вимогам повинні відповідати кліматичні системи на сучасних стадіонах?

Раніше при проектуванні стадіонів основна увага приділялась тому, щоб забезпечити огороджене місце для змагань, а не комфортні умови для глядачів. Останні кілька десятиліть спостерігається справжня еволюція стадіонів та їхньої інфраструктури — з просто об’єктів для організованого спорту вони перетворилися на місце збирання людей зі спільними інтересами та забезпечують економічну вигоду своїй громаді. Ця еволюція стала можливою завдяки прогресу в архітектурі та техніці.

Нові стадіони часто багатофункціональні, знакові та зосереджені на вболівальниках, але також достатньо корпоративні, щоб приносити прибуток у день матчу. Нові вражаючі архітектурні та технічні рішення покращили враження для глядачів. Інновації також відбулися всередині, оскільки арени почали пропонувати розважальні зони та заходи, якими можна скористатися перед матчем, а також у неігрові дні.

Ця еволюція вплинула не лише на архітектуру стадіонів, а й на проектування кліматичних систем, оскільки чим сучаснішими ставали ці об’єкти, тим більше вони почали інтегрувати послуги, що надаються в будівлях.

Системи опалення, вентиляції та кондиціонування є важливими послугами сучасних будівель, оскільки вони необхідні для задоволення очікувань відвідувачів щодо комфорту, особливо на об'єктах, які пропонують враження.

Тепловий комфорт у таких будівлях, як стадіони, є дуже актуальним. Кліматичні системи можуть бути важливими союзниками в створенні комфортних умов для глядачів та інших осіб.

Однак системи опалення, вентиляції та кондиціонування також можуть справляти значний вплив на експлуатаційні витрати та, як наслідок, на прибуток. З цієї причини є аспекти, які варто враховувати при проектуванні кліматичних систем для стадіонів.

Тепловий комфорт і якість повітря в приміщеннях

Як уже зазначалося, сучасні стадіони все частіше стають багатофункціональними об’єктами, які включають торговельні зони, бари, ресторани, VIP-зали та ложі. Усе це має на меті запропонувати глядачам найкращі враження до, під час і після гри, а також у дні, коли змагання не проводяться. Звичайно, такі ідеальні враження не можливі без комфортного мікроклімату, який потрібно гарантувати в усіх цих зонах у кожну пору року, оскільки стадіони більше не просто спортивні споруди, а й місця проведення корпоративних зустрічей, заходів, концертів і шоу протягом усього року.

Отже в цих приміщеннях потрібне охолодження та опалення для підтримання комфортних умов і, залежно від потреби, потрібні холодильні машини та/або теплові насоси відповідного типорозміру, здатні задовольнити потреби в охолодженні та опаленні різних зон стадіону.

Те саме стосується якості повітря в приміщеннях (IAQ), що є ще одним дуже важливим аспектом, який слід враховувати, оскільки у різних зонах стадіону збирається багато людей, і всі вони мають дихати чистим повітрям.

Це одна з цілей добре спроектованих систем вентиляції, які є чудовими інструментами для очищення повітря всередині приміщень шляхом повітрообміну та фільтрації повітря.

Більш докладну інформацію про важливість якості повітря в приміщеннях наведено тут

Іншим цікавим аспектом, на якому Daikin зосереджує увагу, є моніторинг показника IAQ, оскільки контроль і відстеження є тією основою, що надає можливість вживати заходів, спрямованих на покращення.

Завдяки інтегруванню датчика якості внутрішнього середовища (IEQ) Daikin кліматична система отримує від нього дані щодо умов в приміщеннях у вигляді набору параметрів якості повітря в приміщеннях, надаючи менеджерам на об'єкті чітку інформацію.

Натисніть тут, щоб дізнатися, як Daikin може допомогти вам контролювати якість повітря в приміщеннях

Хоча охолодження та опалення в приміщеннях не є чимось новим, нещодавно ми побачили на стадіонах трибуни та поля з кондиціонуванням повітря. Протягом останніх кількох років ця тенденція набуває поширення, особливо в країнах, де через сильну спеку кондиціонування повітря стає просто необхідним для того, щоб люди могли нормально збиратися та займатися своїми справами без шкоди для здоров’я.

Уявіть собі стадіон, де збираються понад 80 000 осіб, а температура навколишнього повітря часто перевищує 40°C — це 80 000 людських організмів, які дихають у сильну спеку, утворюючи ще більше тепла та вологості, через що середовище стає нездоровим. Це не приємний досвід і не найкращі враження, до того ж це було б шкідливо для людей.

Кліматичні системи здатні допомогти уникнути подібних ситуацій, сприяючи охолодженню сидінь на трибунах та полів на стадіонах і забезпечуючи потрібну кількість повітрообміну, щоб гарантувати комфорт і безпеку як глядачів, так і спортсменів.

Енергоефективність

Кондиціонування повітря на всьому стадіоні, особливо якщо він не має висувного даху, може вважатися надто невигідним з точки зору споживання енергії.

Однак є ще один аспект, який слід враховувати: життя, як ми його розуміємо, неможливе в сильну спеку без кондиціонування повітря.

Встановивши це, ми зможемо проаналізувати, як сучасні кліматичні системи можуть допомогти задовольнити потреби в кондиціонуванні повітря, залишаючись при цьому енергоефективними та екологічними.

Для початку слід розглядати системи опалення, вентиляції та кондиціонування як невід’ємну частину проекту будівлі, спрямованого на досягнення найкращої енергоефективності.

Це означає, що такі аспекти, як:

  • орієнтація стадіону на основі даних про рух сонця

  • колірні рішення та дизайн поверхонь будівлі, спрямовані на відбивання тепла та/або відхилення вітру

  • наявність висувного даху

  • наявність фотоелектричних панелей для вироблення електроенергії, яка буде використовуватися для електроживлення на стадіоні

необхідно прийняти до уваги, перш ніж розглядати аспекти, що стосуються самої кліматичної системи.

Так само, як і проект будівлі, проектування систем опалення, вентиляції, та кондиціонування повітря має бути спрямоване на досягнення дуже високого рівня енергоефективності, що є можливим лише за умови використання низки передових технологій, які дадуть відповідь на всі питання, які можуть виникнути у проекті.

Інверторна технологія надзвичайно важлива для кліматичних проектів, що використовують блоки з повітряним або водяним охолодженням, особливо в будинках, де спостерігаються часті зміни навантаження через перебування відвідувачів у різних частинах будівлі та їх розподіл.

Змінюючи частоту живлення двигуна, інвертор модулює швидкість компресора (об/хв) і таким чином регулює його потужність.

Оскільки холодильні установки та теплові насоси, встановлені на стадіонах, зазвичай працюють із частковим навантаженням, інверторна технологія є цінним рішенням для підвищення їх ефективності.

Крім того, щоб зробити всю кліматичну систему більш ефективною, важливо, щоб потік води в ній міг змінюватися залежно від фактичного навантаження в будівлі. Система змінного потоку води є ідеальним рішенням, оскільки вона регулює кількість води, що протікає через систему, і забезпечує максимально ефективну роботу насосів, зменшуючи їх енергоспоживання.

Те саме стосується вентиляційних установок (AHU), які можуть входити до складу кліматичної системи. Вибір моделей з високоефективними інверторними вентиляторами та рекуперацією теплоти може значно зменшити споживання енергії.

Наприклад, рекуперація теплоти дає AHU змогу отримувати тепло з витяжного повітря завдяки теплообмінникам. Установки передають тепло від потоку повітря, що відводиться, потоку чистого повітря, що подається в будівлю, без будь-якого перехресного забруднення. Цей процес помітно покращує енергоефективність.

Іншим аспектом, який слід враховувати у складних кліматичних системах, є модульність. Завдяки модульності вмикаються блоки тих ділянок стадіону, які наразі потребують охолодження або опалення, забезпечуючи ще більший контроль над енергоспоживанням. Цього можна досягти шляхом розподілу навантаження на кілька блоків, які можна активувати відповідно до потреб.

На сучасних стадіонах навантаження зазвичай змінюється залежно від сезону або конкретних заходів, що на них проводяться. Це значно впливає на енергоефективність будівлі. Отже важливо враховувати зміни у навантаженні для всієї споруди. Для досягнення більш високої ефективності кліматичної системи може бути корисним розподілити навантаження між декількома блоками різного типорозміру та керувати ними так, ніби вони є одним великим блоком.

Рішення Daikin intelligent chiller manager (iCM) призначене для керування, задання послідовності роботи та оптимізації експлуатаційних характеристик кількох холодильних установок, гармонізуючи режими роботи окремих холодильних машин на об’єкті та дозволяючи їм досягати цільових показників з мінімальними зусиллями, як з точки зору споживання енергії, так і механічної роботи. Усе це, звичайно, позитивно впливає на довговічність та ефективність холодильних машин.

Моніторинг, профілактичне техобслуговування та надійність

Дистанційний моніторинг і керування дуже важливі для будь-якої кліматичної системи такого масштабу, який потрібен для стадіонів.

Моніторинг і відстеження сприяють розумінню поточної ситуації, а також уможливлюють вжиття заходів для покращення. Ось чому важливо мати систему, яку можна віддалено контролювати та здійснювати керування нею, щоб менеджери об’єктів могли проводити профілактичне техобслуговування для забезпечення ефективності та надійності системи.

Daikin on Site (DoS) дозволяє інженерам по всьому світу відстежувати, керувати, візуалізувати та контролювати всі блоки, встановлені в кліматичній системі на одному або кількох об'єктах, у режимі реального часу, безпосередньо з хмари. Це дає змогу менеджерам із сервісного обслуговування вживати профілактичних заходів, не відвідуючи об'єкт, за рахунок чого експоненціально збільшуються можливості технічної підтримки.

DoS — це інструмент віддаленого моніторингу Daikin, який цілодобово надає дані в режимі реального часу впродовж усього року для відстеження роботи холодильних машин і вентиляційних установок. Це дає можливість власникам установок вживати профілактичних заходів, щоб уникнути додаткових витрат, пов’язаних із поломками й простоями.

Кожного разу при виникненні помилки менеджери можуть легко розпізнати проблему та знайти правильне рішення. За допомогою цієї платформи вони також можуть оцінювати всі параметри в режимі реального часу та віддалено виконувати будь-які потрібні налаштування. Все це покращує роботу і керування блоками, а також підвищує їх надійність.

DoS також полегшує планування роботи технічних спеціалістів, даючи їм можливість підготуватися до проблем і можливих рішень, показуючи запчастини, які можуть знадобитися, і прискорюючи роботу. Це дозволяє технікам працювати ефективно та скорочує час, потрібний для відновлення роботи кліматичних систем.

DoS також створює періодичні звіти про робочі показники системи та енергоспоживання, які допомагають підтримувати максимальну ефективність.

З усіх цих причин рішення Daikin on Site стало важливою складовою для підвищення рівня ефективності та надійності кліматичних установок, що при цьому діє (майже повністю) віддалено.

Релевантні статті

Знайти більше інформації

Потрібна допомога?

Знайти більше інформації

Потрібна допомога?

Знайти більше інформації

Потрібна допомога?

Потрібна допомога?